Warning: Illegal string offset 'id' in /home/bmalatya/public_html/wp-content/themes/manifesto/single.php on line 4

Warning: Illegal string offset 'id' in /home/bmalatya/public_html/wp-content/themes/manifesto/single.php on line 4

Warning: Illegal string offset 'id' in /home/bmalatya/public_html/wp-content/themes/manifesto/single.php on line 4
Malatya Haber Sitesi | MALATYA’DA YIKILACAK 20 ÇOK TEHLİKELİ BİNA VAR..

MALATYA’DA YIKILACAK 20 ÇOK TEHLİKELİ BİNA VAR..

  Malatya’da Cengiz Topel Caddesinde meydana gelen 7 katlı binanın çökmesinin ardından gözler Malatya Belediyesine çevrildi. 1978 yılında yapılan 7 katlı bina belediye ekipleri tarafından kullanılmaz raporu verildi.Ancak yaşanan trajedi bundan sonra başladı.Uzun yıllar kentin en işlek caddesinde bulunan bu yapı bir türlü sonuçlanamadı.

Er Tv Muhabiri İlknur Şahin’in yaptığı araştırmadan sonra sorular yönelttiği Belediye Başkanı Ahmet Çakır Malatya’da en az 20 tane yıkılması gereken tehlikeli binanın var olduğunu söyledi. İşte İlknur Şahin’in hazırladığı yazı:

 
Kamuoyunda tartışılan ve mahalleliler tarafından birçok kez belediyeye dilekçe verilen bu bina için belediye yetkilileri “ Bina mahkemelik karışamayız” cevabını verdi. Önceki gün büyük gürültü ile yıkılan binada şans eseri can kaybı olmadı ama!!! Ya olsaydı ne olacaktı… kim hesabını verecekti..olay yerinde inceleme yapan Belediye başkanı Ahmet Çakır,kameralar karşısına geçerek   Malatya’da 2010 yıllı içerisinde  yaklaşık 80 civarında bina için yıkım kararı aldıklarını, Malatya genelinde ise, risk oluşturan, tehlike arz eden binalarda bir tarama yaparak boşaltılması ve yıkımı ile ilgili çalışmalar yaptıklarını anlattı. Başkan Çakır’ın unuttuğu bir şey var oda şu;

-Yıllarca şehrin en işlek caddesinde bulunan ‘UCUBE’ bina için belediye, neden bu güne kadar birşey yapmadı.

-Malatya’da, 2010 yıllında 80 bina için yıkım kararı aldıklarını ancak bunun 60’nın yıkıldığını söyleyen Çakır, yıkım kararı  alınan binalar için Cengiz Topel caddesinde bulunuyor muydu?

Gelelim  başkan Çakır açıklamasının devamına, “geçen hafta itibariyle 60 binanın yıkımı gerçekleştirildik. Şuanda 20’ye yakın binayı da ilimizin değişik bölgelerinde tespit ettik. Bunları da en kısa zamanda yıkacağız. Zaman zaman bunların basına yansıdığını, bazı sıkıntıların ve itirazların olduğunu biliyoruz. Binalar can güvenliği tehlikesi oluşturuyorsa, bu konuda bizim kararlı olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum. Ruhsatsız binalarımız var. Belediyemize müracaat eden vatandaşlarımız var. Biz bu tür yerlere ruhsat vermiyoruz. Şuanda bizi en çok sıkıntıya sokan konulardan biri de budur. Bütün ruhsatsız işyerlerinin denetimi ve kapatılması ile ilgili çalışmalarımız var. Geçtiğimiz yıl içerisinde ciddi oranda bu konuda bir çalışma yapıldı. Rakamı net olarak vermeyeceğim ama binlerce ruhsatsız işyerinin sıkı bir denetimi yapıldı ve bunların ruhsatlandırılması sağlandı. Bu tür sıkıntı olan diğer yerleri de boşaltmaya ve tahliye etmeye çalışıyoruz. Ruhsatsız olan ve denetlenmeyen yer kalmadı. Malatya genelinde şuanda bir ekip oluşturarak, İmar Müdürlüğümüz çerçevesinde Malatya’daki bütün binaların dayanıklılık oranlarını çıkaracağız. Onunla ilgili donanımlarımızı tamamlıyoruz. Ve en son teknoloji ile donatacağımız bu birimle Malatya’mızın bütün bölgelerindeki binaların yapılarını, risk oranlarını tek tek tespit edeceğiz. Tüm bunların ardından çalışmalarımız başlayacaktır. (İknur Şahin’in haberi) (Er Tv..)

Etiketler:

 

Yazar Hakkında

Büyük Malatya

Yazıları | Web sitesi : Büyük Malatya

 

0 Yorumlar

İlk yazan siz olun.

Yorum Yaz